Poliüretanlar, iki ana kimyasal bileşenden oluşmaktadır: polimerler ve üretan. Kimyasal reaksiyon süresince polimerler birbirine üretan guruplarıyla bağlanırlar, böylece birçok şekilde çok yönlü çözümler üretilmesine katkı sağlarlar. Bu polimer bileşimi günlük hayatta milyonlarca insanın kullandığı kararlı, güvenli ve sağlam ürünlerin yapıtaşlarını oluşturur. Poliüretanlar çok yönlü, modern ve güvenlidir. Günlük işlerimizi daha elverişli, rahat ve çevreye duyarlı yapmamızda önemli bir rol oynayan poliüretanlar, tüketici ihtiyaçlarının ve endüstriyel ihtiyaçların karşılanmasında geniş bir uygulama alanına sahiptir. Poliüretanların kimyasal yapısı, onların farklı şekillerde karşımıza çıkarak zorlu problemlerin çözümlerinde elverişli olmalarına izin vermektedir.

Poliüretanlar, su yalıtımında da çok önemli bir yere sahiptir. Bu da bizi sıvı su yalıtımı ürünlerinin üreticisi olarak, poliüretan kaplamalar konusuna yönlendirmektedir.

Poliüretan kaplama, kapladığı alanı koruma amacıyla uygulanan poliüretan tabakadır. Poliüretan kaplamalar alt katmanların aşınma, ayrışma, iz ve diğer yıkıcı unsurların etkisinden korunmasına yardımcı olur.

Poliüretanların, epoksi benzerlerine göre daha sağlam yumuşak ve elastik olmaları poliüretan kaplı yüzeyleri yoğun yaya trafiğine direnmede daha ideal kılar. Yapılarındaki sertliğin düşük olması poliüretan zeminlere esneklik kazandırarak, bu yüzeylerin sert darbeleri daha iyi absorbe etmelerine olanak tanır. Bu dayanıklılık poliüretan zeminleri aşınma, çökme ve çizilme gibi dış etkilere daha dirençli yapar. Poliüretanların sahip olduğu bu gelişmiş elastikiyet, onların -1 °C’den düşük sıcaklıklarda bile şekillerini ve mekanik özelliklerini koruyabildikleri anlamına gelmektedir.

Poliüretanların bir diğer önemli özelliği de isteğe göre formüle edilerek kaplamanın parlak, mat, renkli veya transparan olarak ayarlanabilmesidir. Poliüretan zemin kaplama ürünlerinin bu özellikleri onları havaalanları, hastaneler, otoparklar, alışveriş merkezleri gibi yoğun birçok farklı alanda uygulamaya uygun hale getirmektedir. Poliüretan bazlı ürünler ayrıca su tanklarının su yalıtımında kullanımına ek, içme suyu depoları gibi insan sağlığının önem arz ettiği alanlarda da zararsız ve dayanıklı olmasından dolayı tercih edilir. Poliüretan ürünler ıslak zeminlerde, iç ve dış mekanların su yalıtımında kullanılır. Ayrıca derz dolgusu ve diğer dolgu alanlarında da kullanılmasıyla su yalıtımının yapıtaşlarından biri olduğunu kanıtlamaktadır. Poliüretan su yalıtımı ürünleri boşlukların doldurulmasında, tüneller, köprüler ve binaların zemin ve duvarlarında oluşan çatlakların onarılmasında kullanılır. Enjeksiyon vazifesi görerek çatlaklardaki su ile tepkimeye girer ve uygulandığı alandaki su sızıntılarını durdurur. Poliüretan bazlı ürünler beton, çimento, ahşap ve fayans gibi farklı zeminlere uygulanabilir özelliklerde üretilebilirler.

Su yalıtımı yaparken poliüretan bazlı ürünlerin kullanılmasının avantajlarını özetlemek gerekirse;

  • Poliüretanların dayanıklılıklarından dolayı binalar daha uzun ömürlü olup, daha az bakım gerektirirler.
  • Poliüretan sistemler dayanıklı, su buharına karşı geçirgenliği etkin ve uygulaması kolaydır.
  • Eski poliüretan kaplama kolayca yenilenebilir.
  • Farklı ortam koşulları ve yüzeylere uyarlanabilir özelliktedir.
  • Poliüretan bazlı su yalıtımı sistemleri membran, kaplama, mastik ve dolgu malzemesi olarak kullanılabilmesi gibi birçok farklı alanda ihtiyaçlarımızın çözümüne olanak sağlar.

Sonuç olarak, poliüretan bazlı su yalıtımı ürünleri dayanıklı, uzun ömürlü ve yüksek performanslıdır.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir